Jako osoba dość aktywna fizycznie i nie wyobrażająca sobie prowadzenia pasywnego trybu życia, chciałabym namówić do pewnych ćwiczeń, które osobiście sprawdziłam i śmiało mogę polecić. Pięknie kształtują sylwetkę, wzmacniają i rozciągają ciało, od czubka głowy aż po palce stóp. Ten wyjątkowy system ćwiczeń kształtuje długie, sprawne i proporcjonalnie ułożone mięśnie - muskulaturę tancerza.
Metoda Pilatesa łączy ćwiczenia fizyczne z koncentracją umysłu i kontrolą oddechu. Jest to program ćwiczeń dla umysłu i ciała, który pozwala uzyskać nie tylko wspaniałą sylwetkę, ale także równowagę psychiczną i uczuciową, uspokaja i odpręża.
W dzisiejszych, niełatwych czasach, my kobietki, niby ta słabsza płeć, aczkolwiek często ta silniejsza, musimy znaleźć chwile dla siebie. W ciągłej gonitwie za czymkolwiek, zatrzymać się, powiedzieć sobie stop, pomyśleć tylko o sobie. Co to jest godzina ćwiczeń w ciągu tych 16 na nogach. A potem ta satysfakcja, że zrobiło się coś dla siebie, dla własnego ciała. Jak nie teraz to, kiedy? Uwierzcie, na stare lata będzie za późno. To jest inwestycja na starość. I pamiętajmy, w zdrowym ciele zdrowy umysł. Bądźmy zdrowymi egoistkami!
Na sam koniec chciałabym przedstawić sylwetkę oraz historię pana Pilatesa.
Joseph Pilates (ur. 1880 w pobliżu Mönchengladbach w Niemczech, zm. 1967) – niemiecki sportowiec, twórca systemu ćwiczeń Pilates.
Był bardzo chorowitym dzieckiem. Cierpiał z powodu astmy i krzywicy. Nie poddawał się jednak i pokonywał swoje fizyczne ograniczenia uprawiając kulturystykę i gimnastykę. Ćwiczenia, które wykonywał systematycznie, okazały się tak skuteczne, że w wieku 14 lat został modelem do rysunków anatomicznych. Uprawiał wiele sportów, m.in.: narciarstwo, nurkowanie, gimnastykę.
W roku 1912 wyjechał do Londynu. Tam zarabiał na życie jako bokser, artysta cyrkowy, pracował również w szkole policyjnej jako instruktor samoobrony urzędników Scotland Yardu.
Po wybuchu I wojny światowej został internowany wraz z innymi Niemcami na Wyspę Man. Pracując jako sanitariusz, zetknął się z wieloma pacjentami niepełnosprawnymi ruchowo. Konstruował dla nich specjalny sprzęt oparty na sprężynach mocowanych do łóżek szpitalnych, opracowywał program ćwiczeń i obserwował jak przebiega rehabilitacja.
Po wojnie Joseph wrócił do Niemiec. Jego metoda zyskała przychylność i ogromne zainteresowanie środowiska tancerzy, między innymi Rudolfa von Labana, którego system notacji tańca jest używany do dziś na całym świecie. Znana tancerka Hanya Holm zaadoptowała wiele ćwiczeń do swojego programu i są one do dzisiaj częścią tzw. "techniki Holm".
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz