1.Film o Coco Chanel
Biografię wielkiej mademoiselle Chanel ekranizowano już nie raz, natomiast tylko scenarzystów i reżysera tego filmu właściciele domu mody dopuścili do osobistych archiwów Gabrielle. Główną rolę miała zagrać początkowo Keira Knightley ale sam Karl Lagerfeld upierał się na kandydaturze francuskiej aktorki Audrey Tautou. Ona również w tym roku została twarzą legendarnych perfum Chanel 5. Reżyserka filmu Anne Fontaine skoncentrowała się nie na twórczości Gabrielle Chanel, natomiast na licznych miłosnych przeżyciach młodej Coco, co spowodowało nie przychylną krytykę i określenie filmu "banalnym". Jednak środowisko modowe przyjęło film z wielkim entuzjazmem.
2.Dolce & Gabbana stworzyli pierwszą linię kosmetyków do makijażu
Projektanci tego sławnego duetu postanowili nie zostawać w tyle takich marek jak Chanel, Dior czy Armani i także stworzyli linię kosmetyków, którą nazwali nie zbyt wyszukanie - The Make Up. Profesjonaliści ze " światu makijaży " jednak nie są w pełni zadowoleni jakością całej linii. Wielbiciele D & G natomiast zostali usatysfakcjonowani olbrzymią gamą kolorów i faktur. Wszystkie kosmetyki były inspirowane hollywoodzkim glamour, zapakowane są w nie skromne złote futerały. Twarzą kolekcji jest Scarletr Johansson ucharakteryzowana na Marlin Monroe.
3.Mathew Williamson, Jimmy Choo i Sonia Rykiel dla H & M.
Kryzys zmusił wielu projektantów zmniejszyć nakłady produkcji, zamknąć sklepy i zwolnić pracowników. Aby uniknąć tak przykrych sytuacji, właściciele wielu marek zdecydowało się " wyjść do ludu ". Wiosną kolekcję dla skandynawskiej masowej marki stworzył brytyjski projektant Mathew Williamson, jesienią stery przyjął sławny twórca butów i akcesoriów Jimmy Choo, na koniec roku kolekcję bielizny dla H & M stworzyła francuska projektantka Sonia Rykiel. Sprzedaż wszystkich kolekcji wywołała wielki entuzjazm, co spowodowało, że sprzedawały się one jak świeże bułeczki.
4.Olivier Theyskens musiał opuścić dom mody Nina Ricci
Pogłoski, o tym, iż Olivier Theyskens może opuścić stanowisko dyrektora kreatywnego Nina Ricci, przedostały się do prasy już pod koniec zeszłego roku. Jednak szefostwo domu mody i sam projektant dementowali te pogłoski. Jak się okazało, przed pokazem kolekcji Haute Couture w styczniu tego roku było oficjalne ogłoszono, iż jest to ostatnie pożegnalne dzieło Theyskensa dla Niny Ricci. Przyczyna jest dość prozaiczna, a mianowicie kolekcje Oliviera były zbyt konceptualne, nie zrozumiałe dla publiki. Szkoda, ze właściciele Niny Ricci podjęli swą decyzję nie kierując się sztuką, widocznie nie o tego odbiorcę im chodziło.
5.Yohji Yamamotto, Escada i Christian Lacroix - bankruty
Pod koniec października Yohji Yamamoto oficjalnie przyznał, iż jego marka poniosła finansowy upadek. Długi firmy wynosiły 76 mln dolarów, co się przyczyniło do tego, że jego dom mody został trzecim, który napotkał poważne problemy finansowe. Bankructwo ogłosiły również Escada i Christian Lacroix. Teraz przedstawiciele wszystkich trzech marek szukają nowych inwestorów i właścicieli, a więc w pełni możliwe jest, iż brandy zostaną uratowane. Czego im z całego serca życzę!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz